random1.gif
Teatr KTO?
Teatr TUP TUP po zrealizowaniu pierwszego spektaklu ("Szczurze wesele") został podzielony na dwie grupy. Pierwsza (TUP TUP), rozpoczęła realizację spektaklu LISTONOSZ (grupie poświęcona jest osobna zakłądka "pozostałe zespoły"), druga natomiast - TUP TUP II wystawiła spektakl KOPCIUSZEK (scenariusz i reżyseria Iwona Konowalik). Grupa druga, po kilkumiesięcznej przerwie, już jako teatr KOSMICZNE DZIEWCZYNY, wystawiła komediowy spektakl ROMEO I JULIA, oparty na tekście Cami'ego, w reżyserii Roberta Konowalika. Był rok 1998. Po wakacyjnej przerwie rozpoczęły się próby spektaklu HOTEL (scen. i reż. Robert Konowalik) - nigdy nie ukończonego. Po kilku miesiącach prób, teatr został rozwiązany w 1999 roku.
 
W kwietniu 2002r. grupa (w tym samym składzie) została reaktywowana. Rozpoczęły się próby spektaklu WARIACJE NA TEMAT PEWNEGO WŁAMANIA. Teatr postanowił po raz kolejny zmienić nazwę, wówczas była to już grupa młodzieżowa, zmienił się jej profil ale też i nastawienie do pracy nad spektaklem. Należało sądzić, iż ta właśnie grupa stanie się w przyszłości teatrem zbliżonym do Teatru Następnego, realizującym spektakle pojmowane jako młodzieżowe, ale też i mocno kontrowersyjne. Z czasem okazało się jednak, że poczatkowo zespołowi najlepiej było jednak w repertuarze bardzo powaznym, adaptacjach wielkiej literatury, zaś po wielu latach grupa zupełnie odmieniła swój profil (jak i skład) i zaczęła z powodzeniem wystawiać komedie.
 
Pierwotny skład grupy to: Oriana Janerka, Barbara Stancel, Urszula Ciszek i Joanna Lichosik
 
Spektakl WARIACJE... został zrealizowany, jego premiera odbyła się w czerwcu 2002 roku. W kilka miesięcy później został wystawiony podczas nyskiego "Proscenium". Grupa rozpoczyna prace nad kolejnym przedstawieniem, jednakże nie zostaje ono nigdy ukończone. Bardzo długo trwają też próby do WOODYALLENIADY, przedłuzone przez kłopoty z rozpadajacym sie w tym czasie teatrem TUP TUP, który miał zrealizować pierwszą część tego przedsiawienia. Po rezygnacji jednej grupy, całość przejmuje teatr KTO?, zaś po okresie wakacyjnym scenariusz spektaklu zostaje raz jeszcze zmodyfikowany a premiera doprowadzona do skutku. W grupie pozostają: Urszula Ciszek i Oriana Janerka, pojawiają się też nowe osoby, które wraz z tą dwójką przez kilka lat stanowić będą stały skład zespołu:
 
Gosia Błońska, Kasia Chodak, Feliks Rafał Respondek Łukasz Buda
 
Premiera "Woodyalleniady" odbyła się w marcu 2004 roku, nastepnym spektaklem teatru KTO był "Postmodernizm 2: Fatman's Return", pokazany dwukrotnie w Ozimku, jak również podczas festiwali teatralnych w Gdańsku (Widowisko) i Skierniewicach (W poszukiwaniu alternatywy). W 2006 roku podczas obchodów 15 rocznicy teatru Fieter, grupa wystawia przedstawienie "Wizyta" wg. dramatu Friedricha Durrenmatta (dwukrotnie, w marcu i listopadzie). Spektakl uczestniczy w Wojewódzkich Spotkaniach teatralnych "Proscenium" w Nysie, gdzie otrzymuje nagrodę główną "GRAND PRIX", oraz I Nagrodę Reżyserską i II Nagrodę aktorska dla Małgorzaty Błońskiej. Następny spektakl teatru KTO - "Biesy" wg. powieści Fiodora Dostojewskiego - zostaje zrealizowany w czerwcu 2006 roku wspólnie z teatrem FIETER. W listopadzie tego roku zostaje zrealizowany przez teatr KTO film nowelowy "Żelazko, spluwa i taśma klejąca", pokazany podczas drugiej edycji obchodów 15 lecia teatru Fieter (grudzień 2006) ! kwietnia 2007 roku teatr wraz z Sektą Plastyczną wystawia spektakl "SMOK".
 
Sklad zespołu z tego okresu: Małgorzata Błońska, Oriana Janerka, Urszula Ciszek, Łukasz Buda, Małgorzata Sękowska, Sandra Lalik, Radosław Czupryński, Patryk Stańczyk, Katarzyna Psuj, Agnieszka Sykuła, Wojciech Siudeja.
W roku 2007 teatr wystawił nową wersję "Gombrowiczurke"- spektaklu realizowanego przez Teatr Fieter. Spektakl, znacznie przewyższający swój pierwowzór, został zaprezentowany podczas nyskiego "Proscenium", gdzie Teatr KTO zdobył po raz drugi z rzędu nagrodę główną- GRAND PRIX. To samo przedstawienie zaowocowało również ZŁOTĄ MASKĄ- nagrodą Marszałka Woj. Opolskiego w kategorii "Wydarzenie na scenie offowej".
W tym samym roku grupa realizuje również SIOSTRY- spektakl oparty na tekstach Altusa Meyera, zaprezentowany w DK podczas 5-lecia Sekty Plastycznej.
W 2008 roku Teatr po raz drugi realizuje wraz z Teatrem Fieter BIESY. W zmienionej obsadzie spektakl zostaje zaprezentowany w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w ramach "Premiery z TVP Opole". W tym samym roku grupa realizuje "Postmodernizm 3. Fatman Łorewer" podczas obchodów 5-lecia Heksagonu Plastycznego, natomiast w 2009 roku po raz drugi zostaje wystawiony kolejny tekst Altusa Metera- HERBATA, jak również nowa wersja spektaklu teatru FIETER: HESUS. THE EARLY DAYS 3D.
W następnym roku powstaje przedstawienie TOOBIE OR nein TO BE. TREN FORTYNBRASA, CZYLI MÓWI MARLOWE, będące przeróbką starego spektaklu fieterowskiego. Przedsstawienie zostaje zaprezentowane podczas pierwszej OZIMSKIEJ NOCY TEATRALNEJ, organizowanej przez teatry FIETER i KTO?.
W 2011 roku teatr bierze czynny udział w uroczystościach związanych z 20 rocznicą powstania teatru FIETER (więcej informacji w dziale tej grupy). Członkowie grupy biorą udział w serialu teatralnym McGUFFIN, benefisach obu grup teatralnych. W 2012 roku  powstaje nowy spektakl teatru KTO?: "Wojna na trzecim piętrze", w którym zostaje wykorzystana scenografia tragicznie zmarłego w tym samym roku Wojtka Siudei, tworzona na potrzeby realizowanego bez skutku w 2010 r. przedstawienia teatru Fieter DARKROOM.
Zmieniony ( 21.11.2019. )
 

-- Dziękuję ci za wieńce, za bukiety chryzantem i róż. Ozdabiają cały hol domu Kultury, zupełnie jak w dawnych czasach, kiedy wystawiano tam ciała socjalistycznych dygnitarzy.

WIZYTA

© 2021 Teatr Fieter | Powered by Joomla! | CMS